2017. augusztus 23., szerda

MIKOR FOG TÖBBET KERESNI AZ EGÉSZSÉGÜGYI NŐVÉR A VILLANYGAZDASÁG TAKARÍTÓNŐJÉNÉL?

        2014 áprilisában hallhattunk először Szerbiában a fizetési osztályok bevezetéséről. Akkor jelentette be Kori Udovički államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter és Lazar Krstić pénzügyminiszter, hogy őszre már az új rendszer szerint kapják fizetésüket a dolgozók. A lényeg, hogy ugyanazért a munkáért ugyanannyit fizessenek mindenhol. Hogy kiegyenlítsék a béreket ugyanazokon a munkakörökön belül.
        Az idő gyorsan múlt, ősz lett. A helyzet nem változott. A miniszterek azt mondták, hogy ez egy komoly munka, nem lehet egyik napról a másikra megoldani, a kormány minden szerve ezen dolgozik. Újdonság lesz a törvényben, hogy nemcsak a dolgozók képesítését veszik figyelembe, hanem azt is, hogy hogy mennyire összetett munkát végeznek, mekkora felelősséggel jár, milyen körülmények között kell dolgozni. A fizetési osztályok a fizetésekről szóló törvény részét képezik, és 2015 elejétől alkalmazzák majd. Az oktatásügyben, az egészségügyben dolgozók pedig azt várták, hogy egy igazságosabb rendszer szerint kapják egyszer a fizetésüket. Hogy azok, akik ugyanazt a munkát végzik, ugyanolyan képesítéssel rendelkeznek, azonos összegű fizetést kapjanak. Szabadkán, Pirotban és Belgrádban is.

Kori Udovički sokáig törte a fejét... 

        Az idő gyorsan múlt. Ismét ősz lett. 2015 novembere. Változás továbbra sincs. A fizetések nem változtak. A Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniója megbeszéléseket folytatott Srđan Verbić oktatási miniszterrel, Aleksandar Vučić kormányfővel és Kori Udovički államigazgatási miniszterrel. A tanügyi dolgozók elégedetlenek a bérek csökkentése miatt. Ígéretet kaptak, alá is írtak egy megállapodást, hogy a kormány kötelezi magát, hogy a fizetési osztályokat 2016. január 1-jén bevezeti.
        Hogy, hogy se, 2016. január elsején nem vezették be a fizetési osztályokat. Kori Udovički az év elején ismét nyilatkozott, hogy az általa vezetett minisztérium, az államigazgatási és helyi önkormányzati minisztérium befejezte a közszférában dolgozók fizetéseiről szóló törvény előkészítését, és továbbította azt véleményezésre a többieknek. Ők átnézik, megvitatják, véleményezik, ha szükséges, javítanak rajta. Az év közepétől azonban már lesznek fizetési osztályok a közszférában, minden azonos beosztásban dolgozó állami hivatalnoknak kiegyenlítik a fizetését. Többet nem lesz olyan, hogy egyetemi végzettséggel rendelkező tanár, iskolaigazgató, orvos kevesebb fizetést kapjon, mint az általános, középiskolai végzettségű takarítónő, kávéfőző, sofőr, küldönc a Szerbiai Villanygazdaságnál. Az ő fizetéseik között akár 40 ezer dináros eltérés is van. A takarítónők keresnek 80 ezrest.
        Ismét elmúlt egy év. Időközben új asszony, Ana Brnabić került az államigazgatási és helyi önkormányzati minisztérium élére. 2017 áprilisában azt nyilatkozta, hogy Szerbia az Európai Uniótól 80 millió eurót kap közigazgatási reformokra. Lesz új törvény, mely a közszférában alkalmazottak fizetésére vonatkozik, és lesznek fizetési osztályok is! 2018 elején…
        Ana Brnabićot, a megbízható embert előléptették, Szerbia miniszterelnöke lett. A fizetési osztályok bevezetését miniszterelnökként is fontosnak tartja, sőt újabb ötlete is van. Ő jutalmazna is az oktatásügyben a tanárok teljesítménye alapján, még csak a módszert kell kidolgozni…
A miniszterelnök is gondolkodik...

        Ami nekem feltűnt, hogy a közvállalatokban dolgozók béréről nem esik szó sehol sem. Köztudomású, hogy pártalapon sok munkahely létesült pont itt. Fontos a szemétszállítás, a környezet rendbetétele, az egészséges ivóvíz biztosítása. Közülük is sokan többet keresnek középiskolai végzettséggel, mint az egészségügyben, oktatásban dolgozók. És nem az ő fizetésük magas, hanem a többieké alacsony… Egyáltalán nem mindegy, kik nevelik a gyerekeinket, kik gyógyítanak bennünket. Kicsit felelősségteljesebb munka, mint a postai küldöncé…
        Az elmúlt években sokan, sokszor, sok helyen beszéltek a fizetési osztályokról. Miniszterek, államelnökök, szakszervezetek… Állítólag sokan, sokat dolgoznak rajta… Ígérgettek, azután változás nem történt. Nem nézem le a takarítónők munkáját, a minisztériumban kávét főzőkét, de nem lehet összehasonlítani az ablakpucolást az egészségügyi nővérek éjszakázásával. Nem mindegy, hogy a villanygazdaság ablaka lesz kicsit maszatos, vagy hogy egy beteget megfelelően ápolnak…

        2018 eleje a következő időpont… 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...