2017. december 22., péntek

ELŐBB A BEJELENTÉS, UTÁNA A MUNKAKEZDÉS

        Most fedeztem fel, hogy a ROSSZ ELŐADÁSON, melyen elfogadták a 2018-as állami költségvetést a köztársasági parlamenti képviselők, szép csöndben még újabb rendeleteket is hoztak. Nem volt vita, nem kérdeztek senkit, nem hallgattak meg senkit.
        Módosítottak a Munkaügyi törvényen, A közszolgálati alkalmazottakról szóló törvényen, A gyermekes családok pénzügyi támogatásáról szóló törvényen.
        A Munkaügyi törvényben két érdekes újdonság van. Az egyik, hogy a munkáltatónak kötelessége a dolgozót bejelenteni még a munkába lépése előtt. Vagyis, előbb a szerződés, papírok rendezése, utána kezdődhet a munka… Ezt az ötletet díjazom. Nem lehet 2018. január elsejétől azt mondani az ellenőröknek, hogy épp ma kezdett el dolgozni a jóember, holnap fogom bejelenteni… Ezért kemény büntetés jár. A másik meg, hogy a munkáltató köteles pontos nyilvántartást vezetni a túlórákról. Ezt nem nagyon tudják ellenőrizni, mert simán lehet hamisítani, mint ahogy eddig is tették egyes magánvállalkozók. Kevesebb órát írnak be, a munkás meg hallgat. Örül, hogy dolgozhat.


        A gyermekes családok pénzügyi támogatásáról szóló törvénytől nem hiszem, hogy sok embernek megjön a kedve szülni. Szépen becsomagolták, hogy még kevesebb pénzt kapjanak a kismamák. Mekkora ez a pénzösszeg a szülési szabadság ideje alatt? Eddig úgy volt, hogy az elmúlt 12 hónap átlagbérére jogosult a nő. Most a 12 hónapot lazán felemelték 18 hónapra. Amennyiben nem dolgozott, akkor azt a hónapot 0-nak számolják. Egy példa: Julcsi egy éve dolgozik, majd elmegy szülési szabadságra. Fizetése 25 ezer dinár. Az eddigi rendszer szerint babázása idején is 25 ezer dinárt kapna. Január elsejétől más mese lesz, más számítás: 12 x 25.000 : 18 = 16.666 dinárt fog kézhez kapni több hónapos késéssel. És ebből vonják még le az adókat… És így szeretnének javítani a demográfiai helyzeten…
        A közszolgálati alkalmazottakról szóló törvény érinti az oktatásban, az egészségügyben, a szociális védelemben, a művelődésben és a tudományos kutatói tevékenységben dolgozókat. A munkáltató, igazgató bármelyik pillanatban írhat egy szerződést, hogy valakit áthelyez másik munkahelyre, mert az ott dolgozó éppen betegszabadságon van. Ehhez nem kell az alkalmazott beleegyezése. Például egy tanár, nővér, orvos bármikor plusz munkában helyettesítheti a takarítónőt, mert megfelelő végzettsége van az adott munkahelyre…  A szépséghibája a törvénynek, hogy erre nem fizetik ki a 26 százalékos túlórapénzt, hanem hasra csapás alapján 4-10 százalék jár rá. Mit megspórol az állam ezen is… Nem kell senkit alkalmazni, kevesebb pénzből megoldják… Okos ötlet, mit mondjak… Az illetékes miniszterek az atyaúristenek, kinevezhetnek, leválthatnak igazgatókat. Gondolom, párt alapon majd odahelyeznek „szakembereket”. Nem érdekes, hogy egyeznek-e vele a dolgozók…


        Van egy olyan szakasz is a törvényben, hogy a munkavállaló köteles folytatni a szolgáltatás nyújtását munkaidejének lejárta után is, ha a munka megszakítása veszélyeztetheti a kedvezményezettek életét és egészségét, egészen addig, ameddig szükséges, vagy ameddig nem jön valamilyen helyettesítés. Gondolom, eddig sem hagytak abban egy szívműtétet sem az orvosok…  
        A 2018-as évben is a jelek szerint tovább folytatódik a megkezdett haladás. Tovább védik a foglalkoztatottakat, gondolnak a kismamákra, dübörögnek a reformok… Sajnos, egyre lejjebb jutunk…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...