2017. november 17., péntek

NEM SZERETEM A FELFEDEZŐ HÍRFOLYAMOT

        Nem tetszik nekem ez a Facebook újdonság. Lassan egy hónapja próbálom megszokni az új funkciót, a Felfedező hírfolyamot, de nem megy. Szeretem én, ha fejlődik valami, fejlesztenek a szakemberek dolgokat, de csak akkor, ha az jobb, mint amilyen a régi volt. Ez „nem jött át”.


        A legnagyobb közösségi oldal fejlesztői valamilyen logika szerint hat országot választottak ki: Ázsiában a fényességes szigetet, Srí Lankát valamint Kambodzsát, Dél-Amerikában Bolíviát, Közép-Amerikában Guatemalát, Európában pedig az EU-tag Szlovákiát és a haladó Szerbiát. Szóval, nálunk is tesztelik a rendszert. Nem kellene. Ki tudja, hogy miért kerültünk e díszes társaságba… Nem sikerült kiderítenem, hogy mi köt össze bennünket…
        Ha most felmegyek az oldalamra, akkor az ismerősök bejegyzéseit és a fizetett hirdetéseket láthatom. Érdekel, hogy mi történt velük, vidámak vagy szomorúak, gyerekük született, elutaztak, olvasnak, vagy éppen simogatják a cicájukat és kellemes reggelt kívánnak mindenkinek. Érdekelnek azonban a nagyvilág és a környezetem eseményei is. Tájékozódásra is használom a Facebookot. Innen szerzem be a híreket. Eddig vegyítve olvasgathattam őket. Most külön kerültek. Szétválasztották a személyes és a publikus tartalmakat. Teljes egészében eltávolították az oldalak posztjait, és átkerültek egy új helyre. Kétszer kell böngésznünk. Egyszer, hogy tudjuk, mi történt a barátainkkal, a rokonsággal, másodszor meg azért, hogy a hírportálokat olvassuk, azokat az oldalakat, amelyeket kedveltünk. Ezek az oldalak panaszkodnak is, hogy csökkent az olvasottságuk. Nem kevéssel. Sok oldal 2/3-os visszaesést tapasztalt, a bejegyzésekre érkező reakciók, lájkok pedig a negyedére csökkentek.
        A többi országban, ahol nem kísérleteznek, a Felfedező hírfolyamban olyan oldalak jelennek meg, melyeket nem kedveltünk, de a közösségi oldal úgy gondolja, hogy ezek is érdekesek lehetnek számunkra. Ha kedveltünk egy bizonyos témájú oldalt, akkor hasonlók is a szemünk elé kerülnek. A hagyományos hírfolyamban maradtak az ismerősök és az általunk követett oldalak tartalmai, a fizetett hirdetések. Ez elfogadható. Ha valaki akar nézelődni, olvasgatni másik helyen is, ám tegye…
        Nálunk nem így van. Semmi újdonságot nem tudunk felfedezni. És még azokat az oldalakat sem látom, amelyeket kedveltem. Mintha egy média sötétségben lennék. Semmi hír. Semmi történés. Nem mindig jut eszembe az az egy külön kattintás még pluszban a Felfedező hírfolyamra. A mobilon is hiába van ott a rakéta ikonocska…
        Sok ellenzéki oldal, nemkormányzati és civil szervezetek, kis médiumok számára a Facebook az egyetlen lehetőség, hogy széles közönséget érjenek el, sok emberhez eljusson a mondanivalójuk. Szerbiában nincs médiaszabadság, a csapból is az államelnök folyik, mindenhol ő nyilatkozik. A rezsimhű lapok címlapján is ő látható, a másként gondolkodók munkáját ellehetetlenítik. Ezért sem jó a Szerbiában tesztelt újdonság. Nem mindenki veszi a fáradságot, nincs ideje, hogy még külön kattintgasson…
        Az országunkban publikáló újságíróknak sem tetszik az új rendszer. Stevan Dojčinović, a KRIK portál fő- és felelős szerkesztője nyílt levelet írt a Facebook tulajdonosának, az írást megjelentette a The New York Times. Keményen bírálja az újdonságot. Katasztrofálisnak nevezte a változást. Szerbia a hatalmasok játszótere lett szerinte. A KRIK egyébként oknyomozói újságírással foglalkozik, célja a bűncselekmények és a korrupciós ügyek felgöngyölítése. Górcső alá veszi a hatalmon lévők piszkos ügyeit. Észrevételeik, feltárásaik most még nehezebben jutnak el az olvasókhoz, a nagy nyilvánossághoz. Ez a rezsimnek tökéletesen megfelel.

        A világ többi tollforgatója sem látja rózsásnak a helyzetet abban az esetben, ha a teszt után élesben is bevezetik ezt a megoldást minden országban.

        Értem én, hogy a Facebook a hirdetési bevételekből él, és az a célja, hogy az oldalak hirdessék magukat. Fizessenek, hogy elérjék a rajongóikat. De akkor is… Szeretném, ha visszaállna minden a régi kerékvágásba. A mostani helyzet se a hírekre kíváncsi felhasználóknak, sem a híroldalaknak nem jó. Ha valamit megkaphatok egy helyen, miért keressem két helyen? Nem érünk rá ennyire…

1 megjegyzés:

  1. Egyezem a cikk írójával, de hozzáfúzném, hogy ennyire nem alacsonyíthatják le a szintet, hogy az emberek azzal foglalkozzanak, hogy kivel osztja meg a celláját, hogy fog kinézni 120 évesen, kik a legjobb barátai, ezzel lehet esélyt sem kap a valóban legjobb barát. Lalki szegénységre vall annál is aki ezt a tesztet elvégzi, de a facebooknak sem tesz jót az ilyen silány megnyílvánulás.

    VálaszTörlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...